Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


NASK rozpoczął akcję edukacyjną dotyczącą rejestracji domen

NASK rozpoczął akcję edukacyjną dotyczącą rejestracji domen

Korzystając z okazji „dnia domeny” NASK ogłosił akcję edukacyjno-informacyjną. We współpracy z podmiotami z grup Interia i Bauer Media zamierza przybliżyć internautom tajniki rejestracji domen internetowych.

Czara goryczy w NASK najwyraźniej się przelała. Po siedmiu kwartałach nieustannych spadków w rejestrze domeny .pl instytucja postanowiła zmobilizować się do działania. Efektem jest ogłoszenie akcji edukacyjno-informacyjnej we współpracy z dużymi partnerami mediowymi.

Kampania została zainaugurowana 15 marca z okazji „dnia domeny” szeregiem „inicjatyw i atrakcji związanych z domenami internetowymi”. Jedną z nich był opublikowany na łamach Interii tekst adresowany do przedsiębiorców. Autorzy doradzają w nim, jak wybrać domenę przy zakładaniu działalności.

Nie wiadomo, jak długo ma potrwać akcja, ale zdecydowanie jej kibicujemy. Budowanie świadomości na temat domeny .pl i znaczenia adresów internetowych w marketingu i biznesie to aktywność, którą NASK powinien zająć się z rozmachem już wiele lat temu. Ale, jak mawiają, lepiej późno niż później.

Tagi: , ,

Komentarze ( 6 )

Czym możesz się podzielić?

 1. KonikGarbusek 19 marca 2018 Odpowiedz

  I tak nask od obniżek cen przedłużeń nie ucieknie.Bez drastycznych obniżek cen przedłużeń rynek nie ruszy. NIE MA BATA !!! I lepiej, żeby to zrobili szybciej niż później.

  • Peter 20 marca 2018 Odpowiedz

   bo ci braknie na przedłużanie ninj? 😉 postaw sie w roli przedsiebiorcy/osoby prywatnej… ktora przedluza w nazwa.pl za 100zl… wystarczy przejsc do konkurencji p rzedluzy za 60, widocznie im nie zalezy na 40zl rocznie wiec obnizka przedluzen nic nie da, a jak obniza to maks o pare zl w hurcie i w detalu nic sie nie zmieni.

 2. KonikGarbusek 20 marca 2018 Odpowiedz

  Panie Piter pierdu pierdu ….panie kolego. Ja nie bede z tobą sie przekomarzał po prostu spójrzmy na fakty,a fakty są takie,że w momencie obniżenia cen domen i po konkretnej obnizce cen przedłużeń w roku 2008 krzywa przyrostu domen gwałtownie niemal w pionie zaczeła przyrastać. Poza tym skoro od kilku kwartałów liczba domen systematycznie spada,a ceny przedłużeń są trzymane z uporem maniaka to chyba czas wreszcie ktoś w nasku powinien oprzytomnieć i spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać rację tym wszystkim,którzy po pierwsze na rynku domen inwestują od lat i to oni własnie ciągnęli dotąd rynek,ale ile można panie robić z siebie durnia.W końcu coś na rynku pękło i przecież nie od dziś wiadomo,że jak inwestor domenowy nie kupi wiekszej ilosci domen to nikt inny tego nie zrobi za niego.A jak widać rynek powiedział passs, wiecej nie damy się kroić i albo obnizki albo liczba domen bedzie się coraz bardziej kurczyła.Własnie przez zdecydowanie za wysokie ceny przedłużeń.
  Niby dlaczego Polska ma mieć i cały czas ma tak tak horędalnie drogie ceny przedłuzeń,podczas gdy choćby takie kraje sąsiedzkie jak np. Czechy, czy Niemcy mają ceny przedłuzeń niższe conajmniej o połowę w porównaniu do tych cen,które u nas w kraju obowiązują do tej pory.
  A swoją drogą jakiego rejestratora reprezentujesz, że tak bardzo zabiegasz o to na tym forum, aby ceny przedłuzeń nie były obnizone?

 3. Smęcik 20 marca 2018 Odpowiedz

  Nie masz racji KonikGarbusek niby dlaczego NASK ma obniżać ceny domen skoro
  najwięcej domen mają ci którzy przedłużają najdrożej? Gdyby ludziom zależało na niższych cenach to przenosili by swoje domeny tam gdzie przedłużenie kosztuje np. 50zł brutto a nie przedłużali za 100zł.
  Jak zacznie się wyraźny przepływ dzierżawców do tańszych rejestratorów przy jednoczesnym spadku przedłużanych domen to możesz liczyć na spadek cen.
  Gdyby NASK teraz obniżył cenę przedłużenia to nie ty byś był beneficjentem tej obniżki tylko ci najdrożsi rejestratorzy.

 4. TutajMogeKomentowac 20 marca 2018 Odpowiedz

  Za pazerność wstyd. Za bezmyślną wycenę odnowień żal.
  Może czas na repolonizację polskich rejestratorów i ustalenie cen zgodnie z proporcją przeciętne wynagrodzenie w UE-cena odnowienia. A jak polscy rejestratorzy też będą oporni to niech to się dzieje urzędowo.

 5. KonikGarbusek 20 marca 2018 Odpowiedz

  Szanowny Smęciku to wg ciebie rozumiem,że najlepiej nic nie robić tak?!
  Obniżka cen domen na pewno rynkowi pierwotnemu by nie zaszkodziła więc nie wiem skąd wogóle dylematy i jakieś niezrozumiałe dla zwykłego śmiertelnika opory przed obniżką cen przedłużeń. Powiem tak praktycznie wszystko było już testowane i darmowe rejestracje i testowanie domen itd więc najwyższy czas zrobić ten ostatni decydujący dla rynku pierwotnego krok który ozywiłby z całą pewnością rynek pierwotny czyli obniżka cen przedłuzeń.Bo tego od 10 lat niestety nie testowano.
  A jest ku temu idealna okazja tym bardziej,że przypada w tym roku 10 lecie od ostatnich obniżek cen przedłużeń na rynku pierwotnym domen w Polsce.
  Niegłupim rozwiązaniem byłoby zrównanie cen nowych rejestracji z ceną odnowień.Tu bym proponował cenę 12 zł dla pl i 3 zł dla regionalnych.Co do przepływu domen do tańszych rejestratorów byłby na pewno od razu zauważalny.Nask powinień wprowadzić takie uregulowania wśród swoich partnerów,i nałozy,c im odgórnie maksymalne widełki tak aby po obniżce cen domen musieli się dostosować do naskowych wymogów pod groźbą utraty koncesji operatora,czy rejestratora domen.Wszystko jest do zrobienia moi drodzy tylko trzeba chcieć to zrobić !!! Poza tym wszstkie znaki na ziemi i wodzie wskazują że nask doszedł do ściany i od obniżenia cen przedłuzeń już nie ma odwrotu.Jak tego natychmiast nie zrobią to rynek na nich sam to wymusi wczesniej czy później.

Tutaj możesz komentować