Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


ICANN zablokował wniosek o utworzenie domen .islam i .halal

ICANN zablokował wniosek o utworzenie domen .islam i .halal

Sześć lat trwały spory i kontrowersje wokół końcówek .islam i .halal. ICANN w końcu ugiął się pod presją organizacji muzułmańskich i odrzucił wniosek o utworzenie rozszerzeń.

Wniosek o utworzenie domen .islam i .halal pojawił się na początku 2013 r. Złożyła go turecka spółka Asia Green IT System. Jej plany pokrzyżowała jednak decyzja GAC (Governmental Advisory Committee), ciała doradczego ICANN, w którym zasiadają przedstawiciele rządów poszczególnych państw. GAC uznał, że domeny odnoszą się do dziedziny religii, którą należy traktować z dużą ostrożnością, a wniosek złożony przez turecką spółkę nie ma poparcia ze strony społeczności muzułmańskiej.

Od tego czasu ICANN zwlekał z podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie, prowadząc niezbyt owocne dyskusje ze stronami sporu. Ostateczna decyzja w końcu zapadła 3 października br. Korporacja Internetowa zamieściła na swojej stronie komunikat o odrzuceniu obu aplikacji. Najważniejsza część uzasadnienia tej decyzji brzmi: „Jest jasne, ze większość społeczności muzułmańskiej (liczącej ponad 1,6 miliarda osób) sprzeciwia się wnioskom o utworzenie .halal i .islam”.

Taki wniosek podsunęła ICANN Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI), zrzeszająca 57 krajów świata, w których islam jest głównym lub jednym z głównych wyznań. Podobną opinię niezależnie od stanowiska OWI wyraziły rządy kilku innych państw z dużą populacją muzułmanów, m.in. Turcji, Iranu, Indii, Malezji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zdaniem przedstawicieli środowisk islamskich, jeśli w ogóle miałoby dojść do utworzenia takich domen, jak .halal i .islam, powinny one być zarządzane przez międzynarodowe instytucje reprezentujące wiernych, a nie przypadkowych operatorów z sektora prywatnego.

Tak jest, a przynajmniej ma być, w przypadku domeny .catholic, która czeka w kolejce do strefy root. Wniosek o jej utworzenie zgłosiła Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu (zniesiona w 2016 r. przez papieża Franciszka i zastąpiona Sekretariatem ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej). Inicjatywę oprotestowała jednak Saudyjska Komisja ds. Komunikacji i Technologii Informacyjnej, twierdząc, że terminu „katolik” używają również społeczności chrześcijańskie niepodlegające jurysdykcji Watykanu. Przyszłość końcówki .catholic pozostaje więc niepewna.

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować