Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Czy warto inwestować w domeny z „kreseczką”?

Czy warto inwestować w domeny z „kreseczką”?

Domeny z dywizem powszechnie uważane są za adresy gorszej jakości. Nie oznacza to jednak, że nie warto w nie inwestować. W niektórych sytuacjach ich posiadanie może się opłacić.

Dywiz, czyli krótka pozioma kreska dzieląca wyrazy lub znaki, jest dość powszechnie stosowany przy tworzeniu adresów internetowych. Przez inwestorów uważany jest jednak za element obniżający wartość nazwy – jako znak zbędny, utrudniający jej zapamiętanie i potencjalnie mylący. Klienci końcowi zapatrują się na tę kwestię rozmaicie. Domeny z dywizem popularne są raczej wśród Europejczyków niż za oceanem, a już w szczególnym stopniu upodobali je sobie Niemcy. Nie do końca wiadomo, dlaczego – być może ma to związek z cechami kulturowymi, np. przywiązaniem do porządku i przejrzystości.

Dywiz pomaga bowiem w odczytywaniu adresu – wskazuje, w którym miejscu należy rozdzielić jego elementy, np. prefiks lub wyrazy. Bywa również przydatny w nazwach domenowych, w których jest obecny w normalnym, słownikowym zapisie, takich jak choćby „e-mail”. Z drugiej strony łącznik może wprowadzać w błąd, gdy nazwa domeny przekazywana jest ustnie, a nie pisemnie. W takiej sytuacji trzeba dodać, że zawiera dywiz, o czym rozmówca może łatwo zapomnieć i trafić pod inny adres. W przypadku gdy domena z dywizem jest tą podstawową, warto więc posiadać również wariant bez „kreseczki”.

W ankiecie na łamach DomainInvesting.com  Elliot Silver zapytał swoich czytelników, czy posiadają adresy z dywizem. O dziwo większość z nich odpowiedziała, że tak. O dziwo, bo „dotcomowcy” zazwyczaj przywiązani są do adresów w najprostszym wariancie. Najwyraźniej jednak dla domainerów liczą się przede wszystkim dobre słowa kluczowe, którym nawet dywiz nie ujmuje znacząco wartości. W ankiecie aż 60 proc. inwestorów przyznało się do posiadania adresów z „kreseczką”.

dywiz

 

Tagi: ,

Komentarze ( 3 )

Czym możesz się podzielić?

  1. inwestor 24 października 2018 Odpowiedz

    Żartujecie sobie chyba z nieznajomością przyczyn popularności takich domen w Niemczech. Przecież oczywistą przyczyną jest podstawowa zasada ortograficzna języka niemieckiego, która każe rzeczowniki złożone pisać RAZEM. Więc rzeczowniki złożone w domenach są pisane zgodnie z ortografią razem (czyli bez dywizu), a cała reszta z dywizem dla jednoznaczności adresu.

    • Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 24 października 2018 Odpowiedz

      I dlatego takie domeny, jak online-casino.de są tworzone z dywizem?

  2. Robert 30 października 2018 Odpowiedz

    Myślę, że Niemcy kochają myślnik w nazwie w celu rozdzielania pojedynczych słów w domenie, ponieważ część Niemieckich słów składa się z połączenia kilku słów – tą metodą potrafią „budować” pojedyńcze słowo o długości kilkudziesięciu liter.

Tutaj możesz komentować