Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Raport CENTR: wskaźnik odnowień adresów .pl jest o ponad 20 proc. niższy od europejskiej średniej

Raport CENTR: wskaźnik odnowień adresów .pl jest o ponad 20 proc. niższy od europejskiej średniej

Średni odsetek przedłużeń nazw zarejestrowanych w europejskich końcówkach domenowych wynosi 83 proc. – wynika z najnowszego raportu CENTR. Tymczasem wskaźnik dla domeny .pl wynosi 61,14 proc., czyli o ponad 20 proc. mniej.

CENTR to organizacja zrzeszająca rejestry ccTLD z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii. Łącznie należy do niej 54 państw, a dodatkowo 9 posiada status podmiotów stowarzyszonych. Organizacja publikuje kwartalne raporty, uwzględniające, obok ccTLD, wyniki domen gTLD i nTLD. Opracowania te pozwalają porównać dynamikę rozwoju w poszczególnych segmentach rynku domen.

Według najnowszego opracowania na koniec drugiego kwartału br. we wszystkich rejestrach znajdowało się 311,4 miliona adresów www. To wzrost o 1,9 proc. rok do roku. Trend wzrostowy odnotowuje szczególnie segment ccTLD, natomiast do największych spadków doszło w domenach .org i .net. Większość (ok. 70 milionów) nazw z końcówkami krajowymi zarejestrowanych jest w rozszerzeniach europejskich. Na drugim miejscu znajduje się region Azji i Pacyfiku. Z kolei pod względem dynamiki wzrostu rok do roku przoduje Afryka z wynikiem 19,4 proc.

centr1

Największą domeną pozostaje oczywiście .com z 127,7 miliona zarejestrowanych nazw i jednoprocentowym wzrostem. Pod względem dynamiki bije ją na głowę chińska końcówka .cn, która rośnie w tempie 7,8 proc. Liczba adresów .cn wynosi już 20,9 miliona. Największą dynamiką ujemną wykazały się końcówki .org i .net.

centr2

Dynamika wzrostu na europejskim rynku ccTLD wyniosła 1,5 proc. rok do roku, a udział europejskich końcówek w rynku końcówek krajowych 58 proc. z rocznym wzrostem 0,4 proc. Rozszerzenia przypisane krajom Starego Kontynentu odznaczają się bardzo dobrym przeciętnym odsetkiem odnowień. Wynosi on 83 proc. – to średnia dla 16 rejestrów, z których autorom raportu udało się uzyskać informacje na ten temat. Wynik można uznać za świetny, szczególnie jeśli porównać go z rezultatami NASK. Wskaźnik odnowień dla końcówki .pl jest bowiem dramatycznie mały. Według danych z ostatniego raportu tej instytucji wynosi on 61,14 proc.

Domenami, które cieszą się największą dynamiką wzrostu, są armeńska .am, szwedzka .se, portugalska .pt, fińska .fi i albańska .al. Zaskakująco wysokie zainteresowanie adresami .am Armenia zawdzięcza podobno Chińczykom. Odsetek wzrostu, który można przypisać rejestracjom krajowym, wynosi 8,4 proc. Z kolei przyrost rejestracji nazw .al Albania zawdzięcza większej aktywności lokalnych przedsiębiorców, którzy przestawiają się z domen globalnych na własną ccTLD – wynika z informacji zawartych w raporcie.

centr3

Na rynku domen globalnych wskaźniki są nieco gorsze, z wyjątkiem liczby nazw, która wynosi 186 milionów (wzrost o 1,1 proc.). Jednak odsetek przedłużeń jest zbliżony bardziej do polskiego niż europejskiego i wynosi 63 proc. (spadek o niemal 8 proc.). To skutek porzucania wielu nazw w rozszerzeniach nTLD, zarejestrowanych z myślą o szybkim zysku.

W raporcie CENTR pojawił się też ciekawie skonstruowany ranking nTLD z podziałem na adresy zaparkowane i niezaparkowane. Pod względem liczby nazw wykorzystanych przoduje domena .loan, natomiast .xyz jest największą nTLD w ogóle – ale większość nazw w tej domenie znajduje się na parkingu. Pod względem liczby wykorzystanych nazw .xyz plasuje się dopiero na trzecim miejscu stawki.

centr4

Tagi: , , , , , , , ,

Komentarze ( 3 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Nemesis 19 września 2017 Odpowiedz

    Bo milenialsy pokolenia wyborców PiS (bo taką przecież mamy większość), są za głupie żeby używać internetu.

  2. UdałoSięiNaskDobiłRynek!!! 19 września 2017 Odpowiedz

    Nie nam o tym piszcie tylko pokażcie to jakiemuś rozgarniętemu ( choć może być trudne kogoś takiego tam znależć) komus w nasku . A najlepiej prosto na biurko do rządu.
    A tymczasem idę ciąć kolejne 50% portfela.Przy takich cenach nie warto tego trzymać bo się nie opłaca! Zostawiam tylko najmocniejsze domeny.Tak dobić rynek pierwotny w Polsce mógł tylko beznadziejny nask a w zasadzie jego kierownictwo !!!

Tutaj możesz komentować