Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Prowadzisz stronę na WordPressie? Uważaj na wtyczki ze złośliwym oprogramowaniem

Prowadzisz stronę na WordPressie? Uważaj na wtyczki ze złośliwym oprogramowaniem

Użytkownicy WordPressa powinni mieć się na baczności. Nieopatrznie zainstalowana wtyczka może być przyczyną utraty kontroli nad serwisem i zalania go powodzią spamu.

WordPress to popularny system zarządzania treścią. Jest bardzo łatwy do instalacji dzięki instalatorowi w panelu hostingowym, stosunkowo prosty w obsłudze, a jednocześnie wyposażony w liczne funkcje, które umożliwiają jego rozbudowę do pełnowymiarowego serwisu. Nic dziwnego, że stanowi domyślny CMS dla wielu twórców witryn i minisite’ów. Korzystają z niego również domainerzy, którzy chcą lepiej wypromować swoje adresy w internecie, tworząc pod nimi strony z wartościową treścią.

Jednym ze sposobów na rozbudowę strony w WordPressie jest instalacja wtyczek. Pozwalają one na pozwalają na usprawnienie lub uzupełnienie funkcji, wyposażenie serwisu w przydatne narzędzia, np. diagnostyczne lub ochronne. Niestety sprawa często wygląda prosto jedynie w teorii. Choć wiele wtyczek faktycznie ulepsza działanie strony, to jednak również ją obciąża. Niektóre wchodzą ze sobą w konflikt, jeszcze inne okazują się… malwarem.

Tak jest w przypadku wtyczki Display Widgets. Serwis zajmujący się cyberbezpieczeństwem i ochroną własności intelektualnej w internecie doradza jej natychmiastowe usunięcie. Cztery ostatnie edycje tego pluginu zawierały kod, umożliwiający jego autorom publikację dowolnych treści w serwisie, w którym ta wtyczka została zainstalowana. Twórcy backdooru wykorzystywali swoje dzieło do publikacji spamu na łamach witryn używających tej wtyczki. Według danych z repozytorium WordPressa Display Widgets wykorzystywana jest przez ok. 200 tys. stron. Wtyczka była usuwana z bazy WordPressa trzykrotnie i za każdym razem „wracała”. Jej ostatnie wydanie również zostało usunięte po zgłoszeniu zagrożeń związanych z jej kodem.

Co ciekawe, za malware przemycony do pluginu nie odpowiadają autorzy Display Widgets. 21 czerwca wtyczka została sprzedana przeze jej twórcę za pośrednictwem forum WordPress.org użytkownikowi o nazwie „displaywidget”, który następnie wypuścił jej wersję 2.6.0. Po usunięciu tej edycji pojawiła się kolejna wersja pluginu: 2.6.1, a po jej usunięciu – 2.6.2 i 2.6.3. Zgodnie z opisem w repozytorium wtyczka Display Widgets umożliwia modyfikację paneli bocznych, posiada również funkcje związane z optymalizacją taksonomii.

Korzystając z wtyczek w WordPressie, warto pamiętać o trzech zasadach:
1. Nie instaluj wtyczki, jeśli naprawdę jej nie potrzebujesz.
2. Zanim zainstalujesz wtyczkę, dobrze zapoznaj się z zasadą jej działania i opiniami na jej temat
3. Kasuj wtyczki, których już nie używasz.

Tagi: , , , ,

Komentarze ( 5 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Alphabeta 17 października 2017 Odpowiedz

    Czy jest jakaś czarna lista wtyczek na WordPressa?

    • BlackSoft 17 października 2017 Odpowiedz

      Żadna czarna lista nie uchroni Cię przed tego typu działaniem, bo zanim wtyczka trafi na czarną listę może już być pozamiatane

      • Pablo 17 października 2017 Odpowiedz

        Masz rację, poza tym to właśnie różnica dziurawe pluginy WP i moduły do Drupala z klepniętym security 😉

  2. BlackSoft 17 października 2017 Odpowiedz

    Ktoś po prostu zrobił złoty interes, kupił wtyczkę za kilka/kilkanaście tys dolarów, a zyskał zaplecze za kilkaset tys dolarów 🙂 Biznes życia

  3. Bezpieczny Wordpress 17 października 2017 Odpowiedz

    Jesli chcesz być na bieżąco z wtyczkami które są podatne na zagrożenia zapisz się na listę ostrzegawczą. Szczegóły przeczytasz tutaj: https://piestrzynski.pl/bezpieczny-wordpress-niebezpieczne-wtyczki-zagrozenia/

Tutaj możesz komentować