Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


EURid uruchamia system do walki z nadużyciami domenowymi. Jest się czego bać?

EURid uruchamia system do walki z nadużyciami domenowymi. Jest się czego bać?

EURid uruchomił system do walki z nadużyciami domenowymi. Projekt ma charakter pilotażowy i będzie testowany przez sześć miesięcy. Rozwiązanie obliczone jest na zapobieganie aktywacji „podejrzanych” domen.

Technologia została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Lowanium oraz przedstawicieli EURid i zaprezentowana w zeszłym miesiącu na konferencji RAID (Research in Attacks, Intrusions and Defenses), poświęconej zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Dokumentacja została udostępniona na stronie europejskiego rejestru .

Zgodnie z informacją prasową projekt stanowi innowacyjne rozwiązanie, które ma na celu stworzenie wiarygodnego i bezpiecznego środowiska internetowego, w którym skutecznie zapobiega się nadużyciom domenowym, czyli wykorzystaniu adresów internetowych w złej wierze lub w celach niezgodnych z prawem. Już w warstwie koncepcyjnej projekt brzmi kontrowersyjnie i, jak zauważył Konstantinos Zournas komentujący nowinkę na swoim blogu, przywodzi na myśl pomysły znane z „Raportu mniejszości”.

Metoda EURid oparta jest na analizie wzorców związanych z rejestracją i wykorzystaniem domen w celu przewidzenia, które z rejestrowanych nazw mogą zostać wykorzystane do „podejrzanych” celów. Mechanizm cechuje podobno wysoka skuteczność. Aż 80,04 proc. nazw zgłoszonych za nadużycia zostało wytypowanych przez innowacyjny algorytm. Wszystko dzięki skomplikowanym technikom uczenia maszynowego. Z kolei fałszywe alarmy stanowiły 0,92 proc. Niby niewiele, jednak biorąc pod uwagę skalę rejestracji nowych nazw, liczba wcale nie musi być niska. Oczywiście można podejrzewać, że samouczącej się SI w przyszłości uda się zmniejszyć ryzyko pomyłki, mimo to liczba abonentów poszkodowanych tą polityką wciąż może być wysoka.

Rozwiązanie będzie testowane przez sześć miesięcy począwszy od listopada. W tym okresie „podejrzane” domeny zostaną oflagowane i będą podlegały dalszej analizie. System jest kolejnym rozwiązaniem wdrażanym przez EURid obliczonym na wzmocnienie nadzoru nad strefą .eu. Rejestr europejskiej końcówki od pewnego czasu ściślej monitoruje rejestracje nowych nazw, m.in. pod kątem naruszeń znaków towarowych. Niebawem operator uruchomi również narzędzie dla użytkowników końcowych, za pomocą którego będzie można sprawdzić, czy dany adres nie stanowi zastrzeżonego trademarku.

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować