Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Jak dotrzeć do abonenta domeny, który podszywa się pod naszą tożsamość?

Jak dotrzeć do abonenta domeny, który podszywa się pod naszą tożsamość?

Firmy często padają ofiarą kradzieży tożsamości w internecie. Oszuści wykorzystują domeny podobne do tych używanych przez daną markę lub próbują oszukać ofiarę za pomocą „perswazyjnego” e-maila. Jak ustalić, kto podszywa się pod naszą tożsamość?

Na moją prywatną skrzynkę pocztową spłynęła wiadomość zatytułowana „Przedsadowe wezwanie do zaplaty zadluzenia!”. E-mail został wysłany z adresu windykacja@pl.windykacja.eu, a z jego treści wynikało, że nadawcą jest pracownik firmy KRUK S.A. Osobie prowadzącej firmę, „uwikłanej” w pożyczki, działającej w pośpiechu, a dodatkowo niezbyt orientującej się w tematyce domen internetowych, taki e-mail może wydać się przekonujący.

KRUK

Zwięzła informacja, napisana poprawną polszczyzną i sygnowana znaną marką, odróżnia się „na korzyść” od całej masy nieudolnych, spamerskich wiadomości. Oczywiście wystarczy odrobina przytomności umysłu, by spojrzeć na adres internetowy, który w tym przypadku nie zgadza się z nazwą firmy, pod którą podszywa się nadawca – i podstęp okazuje się ewidentny: prawdopodobnie ktoś rozsyła złośliwe oprogramowanie, podszywając się pod znaną spółkę z branży windykacyjnej. Co więcej, oszust nie ogranicza się do sugestywnej domeny windykacja.eu, ale korzysta również z szeregu adresów imitujących nazwę spółki Kruk, która podaje na swojej stronie aktualną listę fałszywych e-maili.

lista kRUK

Sprawa ciągnie się od kilku tygodni, co jest o tyle zastanawiające, że przecież do osób odpowiedzialnych za proceder powinno dać się dotrzeć za pośrednictwem baz danych rejestrów domen. Tym bardziej że przynajmniej część adresów zarejestrowana jest na osoby prywatne, a nie firmy-krzaki. Oczywiście pojawia się pytanie, jak to zrobić, jeśli dane abonenta objęte są usługą prywatności – domyślną dla nazw z końcówką .pl w przypadku, gdy abonentem jest osoba fizyczna.

Najpewniejszą drogą dotarcia do dysponenta adresu www wykorzystywanego do nielegalnej działalności jest ścieżka sądowa. Jednak nie w każdej sytuacji taka droga jest konieczna. Wniosek o ujawnienie danych abonenta domeny można bowiem wysłać bezpośrednio do NASK. Administrator danych osobowych abonentów nazw domeny .pl rozpatrzy zgłoszenie na podstawie opisanych okoliczności i zdecyduje, czy w danym przypadku należy ujawnić tożsamość abonenta adresu.

W przypadku rejestru EURid, właściwego dla domeny Windykacja.eu sprawa wygląda właściwie podobnie, z jedną istotną różnicą. Otóż gdy abonentem nazwy jest osoba fizyczna, a nie organizacja, baza rejestru .eu wyświetli jej adres e-mailowy z informacją o preferowanym języku korespondencji.

KRUK whois windykacja

Jeśli to za mało, można również wnioskować o ujawnienie pełnych danych kontaktowych. Warunki ujawniania danych abonenta przez EURid opisane są pod tym adresem: http://www.eurid.eu/pl/abonenci-domen-eu/spory-prawne-dotyczace-rejestracji-domen-eu/kontakt-z-abonentem-nazwy-domeny.

Należy oczywiście rozwiać ewentualne wątpliwości, że rejestr pomoże nam w ściganiu domenowych oszustów. Wyjaśnień w tej sprawie udzieliła nam Aneta Szczepankiewicz z EURid:

– Nasz Rejestr (EURid) został asygnowany przez Komisję Europejską do zarządzania domeną .eu najwyższego poziomu oraz jest odpowiedzialny za utrzymywanie infrastruktury technicznej i bazy danych niezbędnych do funkcjonowania domeny .eu w Internecie. Zakres naszych obowiązków oraz uprawnień nie obejmuje jednak kontroli ani ingerencji w treści prezentowane na stronach. Nie jesteśmy też uprawnieni do oceny działalności prowadzonej na stronach .eu.  W przypadku jakichkolwiek naruszeń prawa – organami właściwymi dla rozpoznania sprawy pozostają sądy oraz organy ścigania – mówi konsultantka rejestru.

Jednak nasze zapytanie nie pozostało „bez echa”.

– Nasz wewnętrzny regulamin oraz uprawnienia nadane z ramienia KE umożliwiają nam jedynie prowadzenie ewidencji abonentów domen .eu. Jesteśmy także zobowiązani do weryfikacji poprawności danych adresowych w przypadku zgłoszonej skargi czy podejrzenia co do naruszeń prawa. Oznacza to, że w niniejszym przypadku nasz dział prawny rozpoczął proces weryfikacji poprawności danych adresowych abonenta domeny windykacja.eu. Regulaminowo abonent domeny .eu dysponuje kilkoma tygodniami na dowiedzenie poprawności swych danych rejestracyjnych. W skrajnych przypadkach procedura weryfikacji danych adresowych (rejestracyjnych) prowadzi do trwałego odebrania nazwy domeny abonentowi (a następnie do ponownego udostępnienia nazwy domeny do publicznej rejestracji na rynku) – konkluduje Szczepankiewicz.

Szybka weryfikacja domeny pokazała jednak, że dane abonenta są poprawne, a EURid nic więcej w tej sprawie nie może zrobić. W kwestii nadużyć, jak poinformowała Aneta Szczepankiewicz, „instancją pierwszego kontaktu” jest rejestrator, w tym przypadku firma Active 24. Oczywiście w tym przypadku interwencja u rejestratora nie pomoże, jeśli oszust nie zostanie „przyciśnięty” przez prawników firmy Kruk na drodze sądowej. Rejestracja nowej domeny kosztuje w końcu kilkanaście złotych.

Tagi: , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować